Co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień?

Kraków

To miasto z wielowiekową tradycją, które co roku przyciąga miliony turystów – większość z nich zapewne powróci, bo w Krakowie zakochać się można już od pierwszego wejrzenia. Co więcej, dużo turystów wybiera dawną stolicę jako miasto na szybką, jednodniową lub weekendową wycieczkę – szybko okazuje się jednak, że 24h to zdecydowanie za mało, żeby nacieszyć się urokiem Krakowa i odkryć chociaż część jego tajemnic. Jest to miasto pełne atrakcji, dlatego w jeden dzień można tylko poczuć przedsmak tego wyjątkowego miasta – dzisiaj prezentujemy miejsca, które warto zobaczyć w Krakowie przez weekend.

Rynek i okolice

Oczywistym jest, że nasze zestawienie zaczynamy okolicami Rynku. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych rynków w Europie, a stojąca przy nim Bazylika Mariacka to niezmienny, wielowiekowy symbol byłej stolicy Polski. Warto zajrzeć do niej, by na własne oczy zachwycić się pięknem ołtarza WIta Stwosza. Z wyższej wieży co godzinę usłyszeć można hejnał, a po uiszczeniu drobnej opłaty za bilety, można podziwiać z niej także całą panoramę miasta. Na środku Rynku znajdują się Sukiennice – w nich zaopatrzyć się można w pamiątki z Krakowa. To także w Sukiennicach, dawnym budynku kupieckim, znajduje się wejście do Podziemi Rynku – jednego z najważniejszych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wawel – siedziba królów

Nawet Ci nie do końca zainteresowani historią powinni udać się na Wawel – to kolejny charakterystyczny punkt Krakowa, który zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Jest bowiem świetnie zorganizowany, podzielony na wystawy stałe i specjalne – aktualną ofertę można sprawdzić na stronie internetowej, poprzez którą zarezerwować można także bilety. Pod zamkiem królewskim przywitać się można oczywiście ze Smokiem Wawelskim, głównym bohaterem najbardziej znanej krakowskiej legendy. W piękny i słoneczny dzień warto przejść się Bulwarami Wiślanymi – zawsze tętnią one życiem, podziwiać można z nich przepiękne widoki miasta, a także poprowadzą Cię one w stronę Kazimierza, który również wart jest odwiedzenia.

Krakowskie muzea

W Krakowie funkcjonuje niezliczona ilość muzeów – zarówno tych historycznych, jak i związanych z malarstwem, filmem, muzyką, dziełami inżynierii, a nawet iluzją czy grami wideo! Przed wizytą w Krakowie warto więc porządnie przestudiować ofertę muzealną i wybrać tylko jedno lub kilka najbardziej Cię interesujących – na pierwszy raz warto zacząć od Podziemi Rynku, Muezum Narodowego i Pałacu Krzysztofory (opowiada historię miasta w pigułce).

Kopiec Kraka

Jeden z pięciu krakowskich kopców, położony w dzielnicy Podgórze. Jest on usytuowany w strategicznym miejscu, dzięki czemu ze szczytu widać praktycznie całe miasto – od Nowej Huty aż po Dębniki. Tuż obok Kopca Kraka położony jest kamieniołom Liban, który w czasach II Wojny Światowej stał się miejscem przymusowej pracy więźniów – obecnie pomiędzy drzewami dostrzec można elementy metalowych konstrukcji. Być może nie jest to najważniejszy obiekt miasta, jednak zdecydowanie warto wybrać się na Kopiec Kraka w ramach luźnej wycieczki – wejście na szczyt nie jest zbyt wymagające, a widok… zapierający dech!

Las Wolski i jego atrakcje

Prawda jest taka, że Las Wolski to ogromna przestrzeń drzew umiejscowiona tylko 8 km od Rynku – jest to las w centrum miasta! Jednak aby zwiedzić wszystkie jego atrakcje, warto zostać w Krakowie na dłużej. To w Lesie Wolskim znajduje się krakowskie zoo, które pochwalić się może ogromnymi zbiorami zwierząt z całego świata – na samo obejrzenie wszystkich gatunków potrzebne są minimum 3 godziny. W Lesie Wolskim znajduje się także Klasztor Benedyktynów w Tyńcu, najstarszy klasztor w Polsce, który pochwalić się może także nowoczesnym muzeum opactwa. Zwiedzać klasztor można także z przewodnikiem. W przyklasztornym sklepiku warto zaopatrzyć się w domowe, mnisie wyroby – takie jak miód, nalewki, domowe ciasteczka.

Miasto z perspektywy rzeki

A wszystko to zobaczyć możesz także z perspektywy rzeki! Nasza czterogodzinna wycieczka do Tyńca zaczyna się tuż u podnóży Wawelu, przepływa pod Mostem Dębnickim obok Salwatora, Lasu Wolskiego aż po Klasztor w Tyńcu – tam zaplanowana jest półgodzinna przerwa z zejściem na ląd. Jeśli jesteś w Krakowie tylko jeden dzień, a chciałbyś poznać miasto od deski do deski, nasze rejsy po Wiśle to świetna okazja! Specjalnie skomponowane audioprzewodniki pomogą Ci poznać historię najważniejszych zabytków, a także odkryją przed Tobą tajemnice smoczego miasta. Zapraszamy do kontaktu i do odkrycia Krakowa… z perspektywy rzeki.