Co ciekawego można zobaczyć w Krakowie?
Kraków to miasto pełne historycznego uroku i nieodkrytych tajemnic, które w 2021 roku odwiedziło ponad 7 mln turystów! To drugie największe w Polsce miasto, zarówno pod względem zajmowanego terenu, jak i liczby ludności, przyciąga do siebie zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych ze względu na mnogość atrakcji, piękno Starego Miasta, a także niezapomniany klimat, który sprawia, że w Krakowie zakochać można się już od pierwszego wejrzenia. Kraków pełen jest nie tylko znanych zabytków, które bez problemu można odnaleźć w przewodnikach po byłej stolicy, lecz także mniejszych (a wartych zobaczenia) muzeów i gastronomicznych perełek. Na pewno warto zostać dłużej, niż na jeden dzień!
W samym sercu Krakowa – odkryj Rynek i jego okolice
Krakowski Rynek, wpisany w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to flagowe miejsce byłej stolicy – Bazylikę Mariacką odnaleźć można na prawie każdej pocztówce z Krakowa, dlatego grzechem byłoby pominąć ten przystanek podczas wycieczki do tego pięknego miasta. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych średniowiecznych rynków w Europie, a tuż przy nim znajduje się wiele historycznych ciekawostek, które zainteresują nie tylko fanów historii, lecz także architektury i sztuki. Bazylika Mariacka o nierównych wieżach, kryje w sobie XV-wieczny ołtarz Wita Stwosza, który ukazuje rzeźbione w drewnie sceny biblijne. Z Hejnalicy co godzinę usłyszeć można urwany hejnał – na wyższą wieżę można też wejść (po zakupieniu biletów), by na własne oczy przekonać się o pięknie krakowskiej panoramy.
W centralnym punkcie rynku podziwiać można średniowieczne Sukiennice – a w nich stragany, głównie z biżuterią, ceramiką i pamiątkami z Krakowa. Przechodząc przez Rynek warto więc wybrać drogę poprzez Sukiennice, a także przypatrzeć się tej majestatycznej budowli z zewnątrz. To właśnie w Sukiennicach znajduje się także wejście do Podziemi Rynku – w tym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dowiedzieć się można całej historii miasta w pigułce, ze szczególnym naciskiem na początki i rozwój byłej stolicy Polski. Organizowane są tam także specjalne wydarzenia i warsztaty (również dla najmłodszych).
Warto zatrzymać się także przy XV-wiecznej Wieży Ratuszowej, przyjrzeć się fasadom krakowskich kamienic przy rynku (każda wyróżnia się bowiem swoim unikatowym urokiem), a także wstąpić do Pałacu Krzysztofory – znajduje się w nim kolejny oddział Muzeum Krakowa, z wystawą stałą “Kraków od początku”.
Nie można zapomnieć także o Wawelu! W tej wielowiekowej, monumentalnej siedzibie królów górującej nad miastem, zwiedzać można wystawy stałe i czasowe. Przed przyjazdem warto odwiedzić stronę Zamku i sprawdzić aktualne informacje dla turystów. Najmłodszych zainteresuje najpewniej to, co czai się tuż pod Wawelem, a konkretnie blisko znanej z legend groty – oczywiście Smok Wawelski! Imponująca rzeźba nie tylko przypomina o najważniejszej legendzie Krakowa, lecz także wydaje się być niezwykle wiarygodna – zieje nawet prawdziwym ogniem.
Dzielnica Żydowska – Kazimierz za dnia i nocą
Kazimierz to absolutne must have do zobaczenia w Krakowie. Jest to jedna z najmodniejszych dzielnic Krakowa, wypełniona urokliwymi knajpkami z wszystkimi możliwymi rodzajami kuchni (azjatycka, gruzińska, grecka itd.), a także barami, do których wieczorem wstąpić można na drinka w przepięknym otoczeniu żywej historii. Nazwa dzielnicy pochodzi od jej założyciela, Kazimierza Wielkiego, który zlecił budowę fortyfikacji w miejscu, które w średniowieczu od Krakowa całkowicie oddzielała Wisła. W XV wieku zostali tam przesiedleni krakowscy Żydzi i przez wieki miejsce to stało się ośrodkiem ich kultury, w którym do tej pory funkcjonują synagogi (a także synagogi będące muzeami).
Po Kazimierzu warto przejść się zarówno w dzień, jak i w nocy, gdy staje się on tętniącą życiem dzielnicą. Pełen jest urokliwych uliczek, historycznych budynków, a także synagog i kościołów. To właśnie na Kazimierzu funkcjonuje Kościół na Skałce, w którym podobno umarł jeden z patronów Polski, św. Stanisław, a w krypcie pod Bazyliką spoczywają m.in. Wyspiański i Miłosz. Miłośnicy historii i architektury powinni odwiedzić także Kościół Bożego Ciała. Na Kazimierzu funkcjonuje też wiele muzeów, np. Muzeum Etnograficzne, Muzeum Inżynierii, Żydowskie Muzeum Galicja.
Podgórze – zakochaj się w Krakowie na nowo
Kładką Bernadka przechodzimy z Kazimierza na Podgórze. Ta pełna ciekawostek historycznych dzielnica znajduje się odrobinę bardziej na uboczu od tętniącego centrum, jednak skrywa w sobie wiele niespodzianek, również zielonych. Do Parku Bednarskiego dostać się można przez Tęczowe Schody, pomalowane w różne kolory i pokryte cytatami znanych poetów, polityków, myślicieli – nie tylko polskich. Park powstał na terenie byłego kamieniołomu i stanowi świetne miejsce na spacer, przejazd na rolkach lub randkę. Jeśli szukasz bardziej zielonych tras, warto przejść się także przez teren kamieniołomu Liban – pamiętając, że jest to także miejsce historyczne. W latach 40-tych funkcjonował tam Obóz Karny Służby Budowlanej, założony przez niemieckich okupantów.
Podgórze to dzielnica stanowiąca równocześnie historyczny pomnik – znajdziesz tam również były obóz koncentracyjny Płaszów, Plac Bohaterów Getta z muzeum w Aptece pod Orłem oraz Fabrykę Schindlera (mieści się w niej oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przedstawiające dzieje niemieckiej okupacji w czasach II Wojny Światowej).
Rejsy statkiem po Wiśle – wycieczki dla każdego!
Rejs statkiem po Wiśle to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie (np. są w Krakowie tylko na jeden dzień) lub odkryć miasto z nowej perspektywy – perspektywy rzeki. Podczas naszej wycieczki statkiem odkryć można na nowo najważniejsze mosty Krakowa, kopiec Kościuszki z nieznanej perspektywy, przyjrzeć się zielonej dzielnicy Zwierzyniec, a także usłyszeć ciekawostki o Klasztorze Kamedułów, Benedyktynów i sióstr Norbertanek. Cały opis tras znajdziesz na naszej stronie internetowej – zachęcamy do zapoznania się.
Na tym Kraków się jednak nie kończy – oferuje on wiele ciekawych muzeów zarówno dla najmłodszych, jak i miłośników sztuki, kultury, filmu, muzyki. Warto zatrzymać się tu na kilka dni i spróbować poczuć niezapomniany klimat byłej stolicy – zarówno podczas zorganizowanej wycieczki, na własną rękę, albo… na statku.