Ile trwa rejs do Tyńca?
Rejs statkiem do Tyńca to jedna z naszych flagowych wycieczek – stanowi ona nie tylko ciekawą atrakcję dla najmłodszych, którzy mogą nacieszyć się widokiem miasta z perspektywy Wisły, lecz także dla dorosłych, którzy odkryją urok byłej stolicy, a także dowiedzą się nowych, historycznych ciekawostek. Cała trasa trwa około 4 godzin – z uwzględnieniem półgodzinnej przerwy w Tyńcu, podczas której można zejść na ląd. Ten niezwykły rejs w górę rzeki pomoże Ci zapoznać się nie tylko z centrum miasta, lecz także z bardziej zielonymi częściami Krakowa, w których zakochać możesz się nawet z perspektywy Wisły. Przedstawiamy trasę wycieczki do Tyńca krok po kroku:
Wzgórze Wawelskie
Naszą wycieczkę zaczynamy tradycyjnie przy Bulwarach Wiślanych, z pięknym widokiem na królujący nad miastem Zamek Królewski na Wawelu, w którym zobaczyć można wystawy stałe i specjalne. Krakowska siedziba królów zachwyca nawet z zewnątrz i to właśnie ona wyznacza początek i koniec naszej trasy do Tyńca.
Most Dębnicki
Pierwotną konstrukcję mostu Dębnickiego wysadziło wycofujące się wojsko niemieckie w 1945 roku. Obecny most otworzono w 1951 roku i od tamtej pory łączy on Stare Miasto i Zwierzyniec z Dębnikami. Ma 157 metrów długości, opiera się na dwóch przęsłach, a podziwiać można z niego (a także spod niego!) zakole Wisły i Wzgórze Wawelskie.
Salwator
Salwator to urokliwa dzielnica pełna niewielkich kamieniczek, wąskich uliczek i wypełniona podmiejskim urokiem. Znajduje się na terenie dawnej wsi Zwierzyniec, na zachód od centrum Krakowa. Panorama Salwatora wypełniona jest kościołami, zabytkowymi willami, ale zachwyca także mnóstwem zieleni. Zobaczyć tu można też Kopiec Kościuszki, jeden z pięciu krakowskich kopców.
Zwierzyniec
Zwierzyniec to jedna z dzielnic Krakowa, której historia zaczyna się już 25 tysięcy lat temu! To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze ślady cywilizacji w tym rejonie. Zwierzyniec swoją nazwę zawdzięcza wsi, która włączona została do Krakowa na początku XX wieku. Zachwyca mnogością parków, tras spacerowych i rowerowych. Ogrom zieleni podziwiać można nawet ze statku.
Klasztor Sióstr Norbertanek
Siostry Norbertanki zaczęły swoją historię w tym miejscu już w XII wieku! Jest to jeden z najstarszych klasztorów w Krakowie, a także jeden z największych zabytkowych kompleksów sakralnych w okolicy. Sam klasztor położony jest na skarpie tuż przy Wiśle, dlatego ten wielowiekowy cud architektury podziwiać można nawet z poziomu rzeki, podczas rejsu statkiem.
Zamek w Przegorzałach
Ten usytuowany na malowniczym zboczu zamek, z którego podziwiać można panoramę miasta, to jeden z niewielu zachowanych przykładów architektury III Rzeszy w Krakowie. Powstał podczas niemieckiej okupacji, na zlecenie starosty dystryktu krakowskiego Otto von Wächtera. Po wojnie zamek przez wiele lat był siedzibą Centrum Badań Holokaustu UJ, a obecnie znajduje się w nim restauracja U ZIYADA, z której podziwiać można całe miasto.
Las Wolski i Bielany
Bielany to część dzielnicy Zwierzyniec, granicząca z Wolą Justowską oraz Przegorzałami. Pełna jest parków, zielonych zakątków i idealnych miejsc na spacer czy przejażdżkę rowerową. Lasek Wolski to część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, w której znaleźć można wytchnienie od tłumów, miasta i betonu. Znajduje się w nim krakowskie zoo, Kopiec Piłsudskiego, a także klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze – XVII wieczna pustelnia to jeden z dwóch funkcjonujących w Polsce kamedulskich eremów.
Śluzowanie na stopniu wodnym Kościuszko
Stopień wodny Kościuszko znajduje się w gminie Liszki i otwarty został w 1990 roku. W jego skład wchodzi trójprzęsłowy jaz, śluza, zapora ziemna i ujęcie dla elektrowni wodnej. Śluza umożliwia pokonanie różnic poziomu wody i kontynuowanie naszej wycieczki do Tyńca – który już widoczny jest na horyzoncie.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Chociaż jest to główny cel tej trasy, po drodze mamy jeszcze wiele do zobaczenia. W Tyńcu zaplanowany jest półgodzinny postój, podczas którego można zejść na ląd, obejrzeć najstarszy klasztor kontynuujący tradycję benedyktyńską w Polsce, a także zakupić produkty w przyklasztornych sklepikach.
Dębniki
Dębniki to kolejna dzielnica Krakowa powstała z osobnej niegdyś wsi. Obecnie mieści się w niej mnóstwo hoteli, Centrum Kongresowe ICE, Centrum Sztuki Japońskiej Manggha, a także popularny wśród turystów zalew powstały na terenie byłego kamieniołomu – Zakrzówek. Dębniki znane są także z zielonych terenów, gdyż to na ich terenie rosną Lasy Tynieckie.
Most Grunwaldzki
Ostatnim etapem naszej podróży jest przepłynięcie pod Mostem Grunwaldzkim z powrotem pod Wawel. Most powstał w 1972 roku, ma 153 metry długości, a obserwować można z niego Bulwary Wiślane, Zamek Królewski, a także hotel Forum i balon widokowy.